L31819-012 original HP AC-adapter 90.0 Watt with adapter (4.5/7.4 mm plug)
HP Original
Kurzbeschreibung
  • 19.5 Volt
  • 4.62 Ampere
  • 90.0 Watt
  • Connector diameter outer / inner 4.5 mm / 2.9 mm
incl. Tax (19%)
plus shipping charges
In stock.
  • Standardlieferung 18. May - 19. May
  • Expresslieferung 15. May
  • bei Bestellung innerhalb 10 hrs 44 min
710413-001 original HP AC-adapter 90.0 Watt
shipping today.
incl. Tax (19%)
plus shipping charges
937520-002 original HP AC-adapter 90.0 Watt rounded
In stock
incl. Tax (19%)
Product Info
Manufacturer
HP
Item Number
L31819-012
Primary Partnummer
L31819-012
Safety information
Sicherheits- & Herstellerkontakt-Informationen
Manufacturer
Original directly from HP
Delivery includes
incl. power cable (3-pole cable C5)
Technical Data
Tension (volt)
19.5 Volt
Amperage (ampere)
4.62 Ampere
Output (watt)
90.0 Watt
Connector type / shape
blue tip / 90° angeld
Connector length (mm)
12.0 mm
Connector diameter outer / inner
4.5 mm / 2.9 mm
Connector with pin
Yes
Length of the connector cable (m) (ca.)
1.75 m
Weight & Meassurements
Length / Width / Hight
127 mm / 50 mm / 30 mm
More Information
Overload-, short-circuit- and overheat-protected
yes
Specifics
Adapter for 7.4mm / 5.0 mm plug
Seal of approval
CCC
CE
NOM NYCE
PCT
PSE
Singapore Safety Mark
Technical Inspection Association (TÜV)
TÜV Argentina Certificado
UL Listed
UL sustainability
Product: HP 90W Smart AC Adapter (Part No. H6Y90AA#ABB)
Key Features and Connections:
  • Performance: Designed for reliable power supply and surge protection. Delivers 90W at 19.5V and 4.62A.
  • Connectors: Standard 4.5 mm angled DC plug (with internal pin).
  • Adapter: Includes a conversion dongle from 4.5 mm to 7.4 mm, enabling use with older and newer HP notebooks.